09.05.2019

ВОНИ ДЛЯ ТЕБЕ ТРИМАЛИ НЕБО

9-го травня біля пам'ятника загиблим воїнам  про щось шепотів  вітер  березовим листям, нотки музики з аудіоколонки знаходили щемливі відгуки у серці, і по-дорослому серйозними здавалися ще зовсім юні  школярі. У День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні до цього особливого місця  прийшли сотні мешканців Святопетрівського на чолі з сільським головою  Антоном Овсієнком. Щовесни сюди поспішають односельці, щоб вшанувати пам'ять тих, хто не шкодував  життя заради своїх дітей, матерів, коханих,  заради мирного, щасливого, гідного життя  прийдешніх поколінь.

І було щось дуже символічне, коли великою колоною  вулицею Центральною йшли нащадки героїв, а неподалік пам'ятника на них чекав мовчазний свідок тих часів - автомобіль Другої світової. 
Промова голови спілки ветеранів села Василя Злепка, що відкрила мітинг, була наповнена  словами вічної вдячності героям та ні з чим незрівняного болю за загиблими  в ті далекі часи, та - як це не трагічно -   в часи нинішні. Панахиду за героями, які віддали свої життя заради Перемоги в Другій світовій війні,  відслужив настоятель Свято-Михайлівської парафії протоієрей Михайло (Ткач). 
І линули до небесної висі імена  односельців, життя яких забрала та страшна війна, і дзвеніли пісні, і лунали вірші.  І зненацька виринав із далеких далечінь голос матері загиблого воїна: "…Якщо його немає поруч, хіба не можу я його любити…". І болючим осколком защеміло в серці гостре усвідомлення  шаленого, ні з чим незрівняного жаху, який несе війна. 
Вінки та безліч квітів лягли до підніжжя солдата, відлитого у бронзі, біля якого урочисто стояли на варті сучасні воїни. Ледь стримувало сльози дощове небо.  І вже не шепотів, а співав вітер.  І знову, із незрівняною силою увірвалися до моєї свідомості слова із пісні:
"… Співає вітер
Їхніми голосами…"!

Михайло Найден, фото автора 

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Категорії:

Популярні новини